Odkrywaj zapomniane i zaginione miejsca za pomocą własnego smartfona oraz aplikacji mobilnej Geoportal Mobile. Zabierz mapy LIDAR na swoje terenowe wędrówki i poszukiwania. Rewolucyjny trójwymiarowy obraz terenu dostępny wszędzie tam, gdzie jest możliwy dostęp do mobilnego Internetu.
Minął już ponad rok odkąd opublikowałem swój artykuł pod tytułem Zostań odkrywcą zaginionych miejsc, w którym to opisywałem technologię LIDAR. Wówczas stała się ona dostępna dla szerokiego grona odbiorców poprzez serwis mapowy Geoportal. W dużym skrócie technologia LIDAR pozwala na stworzenie trójwymiarowej rzeźby terenu i zobrazowanie tego, co ukrywają lasy oraz roślinność. W kwestii szczegółów odsyłam do wspomnianego artykułu. Przez ten czas mapy LIDAR zmieniły znacząco sposób działania wszelkiego rodzaju odkrywców i poszukiwaczy. Są wykorzystywane zarówno przez archeologów poszukujących śladów zapomnianych wczesnośredniowiecznych osada, jak i domorosłych odkrywców szukających „złotego pociągu” lub innych nazistowskich skarbów ukrytych w polskich lasach. 😉
Dziś chciałem się podzielić kolejną funkcją map LIDAR, która została już jakiś czas temu uruchomiona. Otóż od pewnego czasu mapy LIDAR są dostępne również w aplikacji mobilnej Geoportal Mobile. To zasadnicza zmiana na lepsze, ponieważ na początku mapy były dostępne tylko w wersji webowej. Udostępnienie map LIDAR w natywnej aplikacji mobilnej daje nowe możliwości przeszukiwania i eksplorowania terenów. Wykorzystanie modułu GPS sprawi, że nasz smartfon wyświetli naszą dokładną pozycję wprost na trójwymiarowej rzeźbie terenu. Wyobraźcie sobie sytuację, że jesteście na zalesionym terenie. Zewsząd drzewa, które ograniczają naszą widoczność. Zdjęcia satelitarne na smartfonie pokazują tylko krony drzew. Papierowe mapy topograficzne nie są znowu aż tak bardzo dokładne. Z pomocą przychodzi nam warstwa mapy LIDAR, która pokazuje nam dokładnie to, co nas otacza. I to w dużym przybliżeniu.
Odkrywaj zaginione miejsca – LIDAR w aplikacji mobilnej
Mapy LIDAR w aplikacji Geoportal Mobile działają zasadniczo tak samo, jak w wersji webowej. Oto zrzut ekranu mojego smartfona, po tym jak uruchomiłem warstwę LIDAR, kiedy to szukałem poradzieckich bunkrów w lasach koło Wilkocina. Na stosunkowo płaskim terenie obraz LIDAR od razu ujawnia nam różnego rodzaju nienaturalne kształty, które w tym przypadku są obsypanymi ziemią bunkrami, wejściami do podziemi i zniwelowanymi terenami np. pod sprzęt wojskowy. Niebieski punkt na środku ekranu to nasze położenie. Będzie się on przemieszczał na ekranie wraz z nami.
A oto przykład różnicy pomiędzy ortofotomapą (popularnie zwaną zdjęciem satelitarnym), a mapą LIDAR. Na poniższych zrzutach mamy pokazane dokładnie to samo miejsce. Jest to teren jednego z poniemieckich kompleksów Riese na górze Osówka. Po lewej na zdjęciu satelitarnym widzimy tylko lasy, po prawej na obrazie LIDAR ukazuje nam się kształt terenu, w którym podczas wojny mocno ingerowali nazistowscy budowniczowie. Liczne przekopy, zniwelowane tereny pod budynki, instalacje przemysłowe, wejście do sztolni itp.
Jak włączyć mapy LIDAR na smartfonie?
Na początku musimy zainstalować aplikację mobilną na naszym smartfonie. Dostępna jest ona na Androida, iOSa i Windows Phone’a. W przypadku Windows Phone’a nie jestem pewny, czy aplikacja obsługuje już warstwę map LIDAR, nie mam takiego urządzenia aby ją przetestować. Po zainstalowaniu uruchamiamy aplikację. Następnie w prawy górnym rogu [1] rozwijamy boczny pasek z listą warstw. Z dostępnych warstw zaznaczamy [2] „Rzeźba terenu ISOK cieniowanie”, pozostałe warstwy powinny być wyłączone.
To wszystko! Możemy już wyruszyć z naszym smartfonem odkrywać zaginione miejsca. Na aplikacji mobilnej możemy również połączyć obraz LIDAR z inną warstwą. Osobiście polecam łączyć LIDAR z obrazem satelitarnym. W tym celu wybieramy również warstwę „Ortofotomapa”. Tapnijmy palcem jeszcze raz w „Rzeźba terenu ISOK cieniowanie”, tak aby wejść w jej ustawienia. Tam ustawiamy preferowaną przez nas [3] przezroczystość. Najlepiej około 50%, tak aby przenikała się razem z obrazem satelitarnym.
Tam gdzie szuka się, zwykle nie ma WiFi, a ładowanie mapy przez GSM trwa za długo. Rozwiązanie: zapis wybranego obszaru w wybranym zoomie do pliku map+obraz.
Witam! Jak moge polaczyc sie z mapa LIDAR w panstwie innym niz Polska? Zalezy mi na eksplorowanih krajow skandynawskich. 😉
Trzeba szukać rozwiązań (aplikacji i serwisów webowych) udostępnionych przez te państwa.