Pałac Raczyńskich w Rogalinie zachwyca w każdym aspekcie. Jeżeli jeszcze nie mieliście okazji zwiedzać tego miejsca, serdecznie zachęcam. Dawno już nie widziałem tak pieczołowicie odrestaurowanego i zadbanego zabytku – i co najważniejsze – udostępnionego dla turystów. Pałac w Rogalinie jest bowiem oddziałem Muzeum Narodowego w Poznaniu. Mozolnie odrestaurowane wnętrza i pięknie zrewitalizowany park, zachęcają do zwiedzania i odpoczynku.
Pałac w Rogalinie – Rys historyczny
Pałac w Rogalinie powstał w II połowie XVIII wieku, jako siedziba rodu Raczyńskich herbu Nałęcz. Budowę pałacu zawdzięczamy Kazimierzowi Raczyńskiemu, który był Marszałkiem Nadwornym Koronnym i późniejszym starostą generalnym Wielkopolski. Jego osoby raczej nie można oceniać zbyt pozytywnie, ze względu na prorosyjską postawę i udział w Konfederacji Targowickiej. Z drugiej jednak strony warto wspomnieć XX-wieczną działalność kolejnego z członków rodu – Edwarda Bernarda Raczyńskiego. Pełnił on funkcję Ministra Spraw Zagranicznych i Prezydenta RP na uchodźstwie. Edward Raczyński był ostatnim męskim potomkiem polskiej linii Raczyńskich.
Barokowo-klasycystyczny pałac przetrwał do naszych czasów z niewielkimi zmianami. Na początku XXI wieku pozyskano środki finansowe na jego gruntowną rewaloryzację i konserwację. Podzielone na etapy prace trwały kilka lat. Ponownie dla ruchu turystycznego pałac został otwarty w 2015 roku. Dziś pięknie odrestaurowane pałacowe wnętrza oraz przylegający park, mogą być podziwiane przez turystów. Zespół pałacowo-parkowy w Rogalinie składa się z kilku elementów. Do poszczególnych atrakcji musimy wykupić osobne bilety lub całościowy karnet. Samo wejście do parku i ogrodów jest darmowe.
Wnętrza Pałacu Raczyńskich
Najważniejszym elementem wycieczki po zespole pałacowo-parkowym jest zwiedzanie wnętrz głównej części pałacu. Zabytkowe pomieszczenia zostały mozolnie odtworzone w kształcie, jaki nadawali im kolejni właściciele obiektu. Zwiedzanie historycznych wnętrz Pałacu w Rogalinie odbywa się z audioprzewodnikiem.
Park w Rogalinie
Pałac Raczyńskich w Rogalinie otoczony jest przepięknym rokokowym ogrodem i parkiem. Jak już wspomniałem, wstęp do nich jest bezpłatny. W pobliżu parku płynie meandrująca Warta. Znajdują się tu również liczne pomniki przyrody, w tym popularne dęby: Lech, Czech i Rus. Swoją nazwą nawiązują one do legendy o trzech braciach, dających początek Polsce, Czechom i Rusi. Wiek zabytkowych dębów oszacowany jest na około 700 lat.
Dodatkowe atrakcje
Park i pałacowe wnętrza to nie jedyne atrakcje turystyczne. Osobno lub w ramach karnetu na całość możemy również zwiedzić galerię obrazów, powozownię oraz rekonstrukcję londyńskiego gabinetu Prezydenta RP na uchodźstwie Edwarda Raczyńskiego.
Zwiedzanie Pałacu w Rogalinie
Zwiedzając Pałac w Rogalinie warto wybrać się wcześnie, gdyż ilość biletów na danych dzień jest niestety ograniczona. W popularny dzień może więc nas spotkać przykra niespodzianka braku biletów. Z drugiej strony wcześniejsza rezerwacja biletów dla turystów indywidualnych nie jest możliwa.
Więcej informacji na stronie rogalin.mnp.art.pl.
Mapa Pałac w Rogalinie