Fotorelacja z wizyty w Projekcie Arado – Zaginione Laboratorium Hitlera. Wyprawa w głąb ziemi do niezwykłej podziemnej trasy turystycznej w Kamiennej Górze. Projekt Arado to ostatnimi czasy jedna z najpopularniejszych podziemnych atrakcji turystycznych Dolnego Śląska, oferująca zwiedzania w dość nietypowej formie i aranżacji.
Projekt Arado
Po raz pierwszy podziemia Kamiennej Góry zaadaptowane na trasę turystyczną odwiedziłem we wrześniu 2013 roku. Wtedy zwiedziłem sztolnie wraz z grupą turystów, którzy to wcielili się w rolę szpiegów. Taka też jest konwencja zwiedzania tego niezwykłego miejsca. Przewodnicy wcielają się, a to w rolę przymusowych pracowników pracujących w podziemnym labiryncie, a to w rolę niemieckich strażników pilnujących kompleksu zbrojeniowego. Zachęcają również gości to wcielania się role szpiegów, zwłaszcza wykonywania dokumentacji fotograficznej, tak bardzo istotnej dla wywiadu wojskowego. 🙂
Po raz drugi odwiedziłem Arado tydzień temu, aby porozmawiać o tym niezwykłym miejscu i wykonać fotorelację. Tym razem nie na potrzeby działalności szpiegowskiej, ale na potrzeby bloga. W ramach Projektu Arado, zostały zagospodarowane kamiennogórskie sztolnie znajdujące się pod Górą Parkową, czasem też określane, jako sztolnie pod Górą Kościelną. We wnętrzach sztolni przygotowano ekspozycję składającą się z rożnego rodzaju urządzeń, makiet, a także oryginalnego odnalezionego uzbrojenia. Całość dopełnia odpowiednia gra świateł, nadająca miejscu tajemniczy klimat.
Nazwa trasy turystycznej została zaczerpniętą od nazwy niemieckich zakładów lotniczych Arado Flugzeugwerke. Nie bez powodu, ponieważ w trakcie wojny w części zakładów włókienniczych w Kamiennej Górze zostały umiejscowione biura projektowe Arado. Niestety o ich działalności niewiele wiadomo. Nie jest to też jedyny tajemniczy wojenny epizod niemieckiego Landshut, czyli dzisiejszej Kamiennej Góry. W ramach ewakuacji zakładów przemysłowych z terenów objętych nalotami, w Kamiennej Górze ulokowano także kluczową produkcję łożysk tocznych. Ponadto w rejonie tzw. Ruskiego Lasu, znanego także jako Antonówka, ulokowano prawdopodobnie fabrykę amunicji. Zaskakująco niewiele wiemy o tych wszystkich wojennych przedsięwzięciach. Ich rys historyczny postaram się przedstawić dokładniej w następnym artykule. Tymczasem zapraszam do oglądania zdjęć kamiennogórskich podziemi.
Wszystkie niezbędne informacje na temat zwiedzania podziemi znajdują się na stronie projektu.