Spacer po Ostrowie Tumskim we Wrocławiu to jeden z moich ulubionych sposobów spędzania wolnego czasu w tym mieście. Szczególnie pięknie Ostrów Tumski wygląda wieczorową porą, oświetlony przez uliczne latarnie. Historycznie miejsce szczególnie ważne, gdyż to właśnie tutaj rozpoczyna się ponad 1000 letnia historia Wrocławia.
Ostrów Tumski we Wrocławiu jest historycznie jego pierwszym centrum. Trudno datować konkretnie jego początku. Jak wspomina w swojej książce „Mikrokosmos” Norman Davies, możemy przypuszczać, że wsypa była już zasiedlana na długo przed tym, jak pojawili się na niej książęta piastowscy i czescy. Przyczyną założenia grodu na wsypie był fakt, że w tym miejscu naturalnie ułatwiona była przeprawa przez Odrę. Dopiero w XIII wieku, po najeździe tatarskim, Wrocław ulokował swoje nowe centrum, które dziś znamy jako rynek.
Wieczorowe spacery po grodowej wyspie, jak lubię mówić o Ostrowie Tumskim, są szczególnie urocze. Magia i urok miejsca tworzy oświetlenie ulic i budowli. Szczególnie istotne są tutaj latarnie. Jak będziecie następnym razem przyjrzyjcie się im jeszcze raz. Na Ostrowie Tumskim we Wrocławiu zachowało się bowiem jeszcze oświetlenie gazowe, które daje specyficzne ciepłe i miękkie światło. Przyjrzyjcie się jeszcze raz, do latarni prowadzą rurki z gazem.
Lubie mówić o Ostrowie Tumskim we Wrocławiu, jako o wyspie, choć już wyspą nie jest. Jedna z odnóg Odry, która rozdzielała Ostrów Tumski od pozostałej części Wrocławia, została zasypana w XIX wieku. Przechodziła ona mniej więcej w tym miejscu, gdzie dziś znajduje się Ogród Botaniczny. Pozostałością zasypanej odnogi Odry są stawy.
Największą atrakcją miejsca jest monumentalna Katedra św. Jana Chrzciciela. Podczas walk o Wrocław w czasie II wojny światowej wrocławska katedra, jak i inne budowle na wyspie, została mocno zniszczona. W samej katedrze uległo zawaleniu sklepienie. Dziś o dawnych zniszczeniach przypominają tylko archiwalne zdjęcia zamieszczone na ścianach budynków.
Polecam szczególnie w dzień udać się na punkt widokowy zlokalizowany na jednej z katedralnych wież. Rozciąga się z niego wspaniały widok na Ostrów Tumski oraz Wrocław. Taras widokowy położony jest na wysokości około 60 m, a same wieże katedry wraz z hełmami mają wysokość 97 m.
Do samego Ostrowa najlepiej dostać się przechodząc przez Most Tumski, zwany także Mostem Zakochanych. Zawieszone są na nim liczne kłódki z imionami i inicjałami zakochanych par.