Recenzja książki „Lepiej przemilczeć” Daisy von Pless, tłumaczenie Barbara Borkowy. Wspomnienia i prywatne pamiętniki księżnej Daisy Hochberg von Pless, spisane w latach 1895–1914. Obraz Europy, Cesarstwa Niemieckiego i europejskiej socjety przełomu XIX i XX wieku, oczami najsłynniejszej mieszkanki Zamku Książ i Wałbrzycha.
„Lepiej przemilczeć” Daisy von Pless – Recenzja
Polscy czytelnicy już wcześniej mieli okazję zapoznać się z pamiętnikami księżnej Daisy von Pless, wydanymi jeszcze przed wojną pt. „Taniec na wulkanie”. Nowa pozycja pt. „Lepiej przemilczeć”, wydana w 2013 roku, jest wierniejszym tłumaczeniem pamiętników Daisy. W porównaniu do „Tańca na wulkanie” jest również bardziej kompletna, gdyż wspomnienia wydane jeszcze przed wojną zostały częściowo pozbawione fragmentów, które mogłyby urazić ówczesną socjetę. Nowa książka została wydana dzięki staraniom Zamku Książ i Fundacji księżnej Daisy von Pless.
Księżna Daisy Hochberg von Pless była jedną z najbardziej znanych arystokratek swoich czasów. Urodziła się w Ruthin w Wielkiej Brytanii. W wieku 18 lat wyszła za maż za dziedzica fortuny książąt pszczyńskich, Jana Henryka XV. Księżna Daisy von Pless została zapamiętana jako najsłynniejsza mieszkanka Zamku Książ, gdzie zamieszkała wraz ze swoim mężem po ślubie. Szczególnie w pamięci wałbrzyszan i okolicznych mieszkańców zapadła jej działalność charytatywna i reformatorska. W swoich pamiętnikach opisuje zarówno prywatne momenty ze swojego życia, jak i oficjalne spotkania z najważniejszymi monarchami ówczesnej Europy. Księżna Daisy opisuje swoje prywatne, często intymne chwile, spędzane z dziećmi, mężem i najbliższą rodziną. Jej życie przeplatane jest częstymi spotkaniami, bankietami i koncertami, gdzie spotyka się ze śmietanką towarzyską Europy. Często nie szczędząc gorzkich słów pod ich adresem. Bajeczne życie Daisy wypełnione jest też licznymi podróżami, w tym także do swojego rodzinnego domu w Newlands w Wielkiej Brytanii. Nie jest to jednak życie w pełni szczęśliwe, jakby się mogło wydawać, gdyż księżna Daisy daje odczuć czytelnikowi głęboki smutek przeszywający jej myśli. Nieszczęśliwe małżeństwo z o wiele starszym mężczyzną, utrata pierwszego dziecka (jej córka żyła tylko 2 tygodnie), życie w obcym państwie… Te czarne myśli nie dawały księżnej spokoju.
Choć wspomnienia księżnej Daisy wydaję się niewinne, wręcz czasem infantylne, to jednak są bezcennym świadectwem dawnych czasów. Po pierwsze dlatego, że księżna opisuje życie w Cesarstwie Niemieckiem, w Prusach, a także w samym Książu, z perspektywy osoby z zewnątrz. Dziwią i irytują ją sztywne pruskie zasady. Dostrzego to, co niedostrzegalne było dla pruskiej społeczności. Po drugie, księżna Daisy mając kontakty z arystokratycznymi rodami Europy, w tym z samym królem Wielkiej Brytanii i cesarzem Niemiec, opisuje relacje między europejskimi narodami. Daisy wydaje się dostrzegać już wtedy pewne rysy na wzajemnych stosunkach. W jej pamiętnikach już słychać pomruki przyszłej wielkiej wojny. Z perspektywy czasu, wiele z jej ówczesnych spostrzeżeń wydaje się zadziwiająco trafnych. Zachęcam do kupienia i lektury, nie tylko miłośników Zamku Książ.
Tytuł: Lepiej przemilczeć
Autor: Daisy von Pless
Tłumaczenie: Barbara Borkowy
Rok polskiego wydania: 2013
Moja ocena: ★★★★☆
Oferty w księgarniach i sklepach internetowych
„Lepiej przemilczeć” Daisy von Pless
Książka jest dostępna w sklepie internetowym Zamku Książ.