Książki

„Niemcy bronią się przed Polską” Robert Citino – Recenzja

„Niemcy bronią się przed Polską” Robert Citino – Recenzja
Grzegorz Sanik

Recenzja książki: „Niemcy bronią się przed Polską” Robert Citino. Książka amerykańskiego historyka, będąca pierwotnie jego pracą doktorską. Publikacja opisuje drogę, jaką przeszły niemieckie siły zbrojne (Reichswehra) oraz Wojsko Polskie, od zakończenia I wojny światowej do roku 1933.

„Niemcy bronią się przed Polską” Robert Citino – Recenzja

Robert Citino w swojej publikacji opisuje sytuację oraz reorganizację niemieckich sił zbrojnych w pierwszej dekadzie po zakończeniu I wojny światowej. Uwzględnia on przede wszystkim potencjalny konflikt, który mógł wybuchnąć pomiędzy Polską a Niemcami. Nowe niemieckie siły zbrojne nazwane Reichswehrą, zostały skrępowane ustaleniami Traktatu Wersalskiego. Ograniczenia w posiadaniu broni, a także ustalenie limitu wielkości niemieckiej armii do ok. 100 tys. żołnierzy, było poważnym utrudnieniem. Według niemieckich generałów była to ilość niewystarczająca do obrony tak dużego kraju. Koniecznie było więc wypracowanie nowej taktyki i doktryny użycia sił zbrojny. To właśnie w tych zmianach możemy dostrzec zalążek czegoś, co później zostało ochrzczone mianem Blitzkriegu.

Niemcy w pierwszej dekadzie po zakończeniu wojny postrzegali zagrożenie ze strony Polski, jako całkiem realne. Szczególnie trudnym rejonem do obrony wydawały się Prusy Wschodnie, oderwane terytorialnie od pozostałej części kraju. Z drugiej strony podobne poczucie zagrożenia, tym razem ze strony Niemiec, żywili polscy generałowie. Obie armie przyjęły więc defensywne pozycje obawiając się wzajemnie ze swoje strony napaści. Robert Citino oprócz zmian w armii niemieckiej, opisuje również sytuację i przemiany w Wojsku Polskim, co jest szczególnie interesujące z perspektywy polskiego czytelnika. Szczególnie ciekawe są opisy stanu armii oczami zagranicznych obserwatorów, zarówno na temat Wojska Polskiego, jak i Reichswehry. Książka obala wiele z powszechnych przekonań, na temat słabości armii Republiki Weimarskiej. Zestawia ze sobą potencjał militarny obu krajów, a także czynniki, które mogły wpłynąć na przebieg konfliktu już po wybuchu nowej wojny. Książka stanowi na pewno świeże spojrzenie na bardzo burzliwy okres dwudziestolecia międzywojennego.

Tytuł: Niemcy bronią się przed Polską
Autor: Robert Citino
Rok polskiego wydania: 2010
Moja ocena: ★★★★☆

"Niemcy bronią się przed Polską" Robert Citino - Recenzja

„Niemcy bronią się przed Polską” Robert Citino – Recenzja

Oferty w księgarniach i sklepach internetowych
„Niemcy bronią się przed Polską” Robert Citino

Książki
Grzegorz Sanik
@grzegorz_sanik

Od kilku lat piszę na Eloblogu artykuły o historii, turystyce i nowych technologiach. Od urodzenia związany jestem z Dolnym Śląskiem. Prowadzę także na YouTube kanał Podróżnik w czasie.

Więcej w kategorii Książki

„Za drutami śmierci” Abraham Kajzer – Recenzja

Grzegorz Sanik13 grudnia 2018

„Jak czytać zamki” Malcolm Hislop – Recenzja

Grzegorz Sanik1 grudnia 2018

„Życie w średniowiecznym zamku” Frances Gies, Joseph Gies – Recenzja

Grzegorz Sanik20 września 2018

Darmowe e‐​książki, które pomogą lepiej poznać Dolny Śląsk

Grzegorz Sanik29 lipca 2018

„Sekrety Wałbrzycha” Artur Szałkowski – Recenzja

Grzegorz Sanik9 lutego 2018

„Lepiej przemilczeć” Daisy von Pless – Recenzja

Grzegorz Sanik12 lipca 2017

„Wielki Projekt” Stephen Hawking, Leonard Mlodinow – Recenzja

Grzegorz Sanik14 czerwca 2017

„Sztuka Wojenna” Sun Zi – Recenzja

Grzegorz Sanik12 października 2016

„Wojska Radzieckie w Polsce 1939–1993” – Recenzja

Grzegorz Sanik8 sierpnia 2016