Książki

„O naturze wojny” Carl von Clausewitz – Recenzja

„O naturze wojny” Carl von Clausewitz – Recenzja
Grzegorz Sanik

Recenzja książki: „O naturze wojny” Carl von Clausewitz. Traktat pruskiego generała poświęcony zagadnieniom teorii wojny. Sztuka wojny, jej cele, metody prowadzenia, środki i koncepcje. Jak mówi sam autor traktatu, wojna jest tylko kontynuacją polityki innymi środkami.

„O naturze wojny” Carl von Clausewitz – Recenzja

Traktat „O naturze wojny” to najsłynniejsze dzieło pruskiego generała Carla Von Clausewitza. To właśnie w jego traktacie została sformułowana jedna z najważniejszych maksym dotyczących konfliktów zbrojnych: „Wojna jest tylko kontynuacją polityki innymi środkami”. Carl von Clausewitz (1780–1831) był pruskim żołnierzem, którego kariera zawodowa sięgała czasów wojen napoleońskich. Jako oficer sztabowy walczył m.in. w słynnej Bitwie pod Waterloo. Ostatecznie dosłużył się stopnia generała, pełnił również funkcję wykładowcy berlińskiej Akademii Wojennej. Pod koniec swojego życia napisał traktat poświęcony zagadnieniom teorii wojny – O wojnie (Vom Kriege). Został on wydany rok po jego śmieci.

Carl von Clausewitz (1780-1831) - Autor traktatu "O naturze wojny"

Carl von Clausewitz (1780–1831) – Autor traktatu „O naturze wojny”

Traktat Clausewitza został również przetłumaczony na język polski i wydany w formie książki. Książka jest dość krótka, zawiera tylko 117 stron. Ponieważ od opracowania traktatu minęły już prawie dwa wieki, jego przesłanie nie zawsze może być zrozumiałe. Po pierwsze za sprawą języka, którego zawiła XIX‐​wieczna forma również przeniosła się wraz z tłumaczeniem. Po drugie ze względu na ogromne zmiany, jakie zaszły w sztuce wojennej w ciągu ostatniego wieku. Pomimo tego traktat Clausewitza wciąż zawiera wiele trafnych spostrzeżeń i sformułowań, które również pasują do naszych współczesnych czasów. Wydaje się, że nigdy nie ulegną one przedawnieniu, tak samo jak nigdy nie przeminie ludzka natura – pośrednio główny sprawca wojen. Książka ta nie jest podręcznikiem z dziedziny taktyki i wojskowości, ale jest raczej rozważaniem na temat samej natury wojny. Jej przyczyn, celów, sposobów prowadzenia, polityki i namiętności jakie wywołuje wśród walczących narodów. Clausewitz wskazuje czynniki decydujące o zwycięstwie lub porażce w wojnie. Próbuje zdefiniować pojęcia taktyki, strategii, zawieszenia broni. Nakreśla również wiodącą rolę polityki i polityków w przyczynach wybuchów wojen. Zapewne wielu miłośników historii i wojskowości znajdzie w niej sporo odniesień, zarówno do wydarzeń czasów odległych, jak i współczesnych konfliktów zbrojnych.

Tytuł: O naturze wojny
Autor: Carl von Clausewitz
Rok polskiego wydania: 2006
Moja ocena: ★★★☆☆

"O naturze wojny" Carl von Clausewitz - Recenzja

„O naturze wojny” Carl von Clausewitz – Recenzja

Oferty w księgarniach i sklepach internetowych
„O naturze wojny” Carl von Clausewitz

Książki
Grzegorz Sanik
@grzegorz_sanik

Od kilku lat piszę na Eloblogu artykuły o historii, turystyce i nowych technologiach. Od urodzenia związany jestem z Dolnym Śląskiem. Prowadzę także na YouTube kanał Podróżnik w czasie.

Więcej w kategorii Książki

„Za drutami śmierci” Abraham Kajzer – Recenzja

Grzegorz Sanik13 grudnia 2018

„Jak czytać zamki” Malcolm Hislop – Recenzja

Grzegorz Sanik1 grudnia 2018

„Życie w średniowiecznym zamku” Frances Gies, Joseph Gies – Recenzja

Grzegorz Sanik20 września 2018

Darmowe e‐​książki, które pomogą lepiej poznać Dolny Śląsk

Grzegorz Sanik29 lipca 2018

„Sekrety Wałbrzycha” Artur Szałkowski – Recenzja

Grzegorz Sanik9 lutego 2018

„Lepiej przemilczeć” Daisy von Pless – Recenzja

Grzegorz Sanik12 lipca 2017

„Wielki Projekt” Stephen Hawking, Leonard Mlodinow – Recenzja

Grzegorz Sanik14 czerwca 2017

„Niemcy bronią się przed Polską” Robert Citino – Recenzja

Grzegorz Sanik29 stycznia 2017

„Sztuka Wojenna” Sun Zi – Recenzja

Grzegorz Sanik12 października 2016