Książki

„Sekrety Wałbrzycha” Artur Szałkowski – Recenzja

„Sekrety Wałbrzycha” Artur Szałkowski – Recenzja
Grzegorz Sanik

Recenzja książki „Sekrety Wałbrzycha” Artur Szałkowski. Zbiór różnych wydarzeń i ciekawostek z życia Wałbrzycha i jego mieszkańców. Poznaj niezwykłe losy tego tajemniczego, ciekawego i malowniczo położonego miasta. Od historii Lisiej Sztolni, poprzez wojenne zagadki Wałbrzycha, skończywszy na czasach PRLu i współczesnych sensacjach związanych z poszukiwaniem „złotego pociągu”.

„Sekrety Wałbrzycha” Artur Szałkowski – Recenzja

„Sekrety Wałbrzycha” to zbiór krótkich opowiadań związanych z historią Wałbrzycha i okolicy. W zasadzie nie ma wśród nich żadnego wspólnego mianownika, oprócz aspektu terytorialnego w postaci regionu wałbrzyskiego. Historie opowiadane w „Sekretach Wałbrzycha” wykraczają także poza sam Wałbrzych, w książce znajdziemy również kilka opowiadań związanych np. z Walimiem. Autor książki opisuje różne historie związane z Wałbrzychem, nie tylko wojenne losy tego miasta, ale i również czasy PRLu czy nawet wydarzenia współczesne. Tak więc w książce znajdziemy m.in. historię Lisiej Sztolni, powojenne losy wałbrzyskich tramwajów, wizytę Edwarda Gierka w 1974 roku, sławne poszukiwania „złotego pociągu” czy odwiedziny UFO z 2007 roku… Oczywiście nie zabrakło tu również wątków związanych z górniczą historią Wałbrzycha. Książka Artura Szałkowskiego to zbiór luźnych historii, historyjek i ciekawostek, z podkreśleniem na słowo „ciekawostek”. I jako taką należy ją traktować. Nie jest to książka historyczna, nie zagłębia się ona w historię Wałbrzycha, nie przedstawia żadnych szczegółowych wyników badań. Ot parę tu i ówdzie pozbieranych w całość ciekawych wydarzeń z życia tego miasta i jego mieszkańców. Niestety, moim największym problemem w odbiorze książki był brak źródeł zawartych tam informacji. Powyrywane z kontekstu cytaty, brak źródeł przytaczanych danych, to w niektórych przypadkach stawia pod dużym znakiem zapytania zaprezentowane tam informacje. Gdyby nie to, moja ocena mogłaby być lepsza.

Tytuł: Sekrety Wałbrzycha
Autor: Artur Szałkowski
Rok polskiego wydania: 2017
Moja ocena: ★★★☆☆

"Sekrety Wałbrzycha" Artur Szałkowski - Recenzja

„Sekrety Wałbrzycha” Artur Szałkowski – Recenzja

Oferty w księgarniach i sklepach internetowych
„Sekrety Wałbrzycha” Artur Szałkowski

Książki
Grzegorz Sanik
@grzegorz_sanik

Od kilku lat piszę na Eloblogu artykuły o historii, turystyce i nowych technologiach. Od urodzenia związany jestem z Dolnym Śląskiem. Prowadzę także na YouTube kanał Podróżnik w czasie.

Więcej w kategorii Książki

„Za drutami śmierci” Abraham Kajzer – Recenzja

Grzegorz Sanik13 grudnia 2018

„Jak czytać zamki” Malcolm Hislop – Recenzja

Grzegorz Sanik1 grudnia 2018

„Życie w średniowiecznym zamku” Frances Gies, Joseph Gies – Recenzja

Grzegorz Sanik20 września 2018

Darmowe e‐​książki, które pomogą lepiej poznać Dolny Śląsk

Grzegorz Sanik29 lipca 2018

„Lepiej przemilczeć” Daisy von Pless – Recenzja

Grzegorz Sanik12 lipca 2017

„Wielki Projekt” Stephen Hawking, Leonard Mlodinow – Recenzja

Grzegorz Sanik14 czerwca 2017

„Niemcy bronią się przed Polską” Robert Citino – Recenzja

Grzegorz Sanik29 stycznia 2017

„Sztuka Wojenna” Sun Zi – Recenzja

Grzegorz Sanik12 października 2016

„Wojska Radzieckie w Polsce 1939–1993” – Recenzja

Grzegorz Sanik8 sierpnia 2016