Recenzja książki „Wojska Radzieckie w Polsce 1939–1993” pod redakcją Stanisława Dąbrowskiego, Kazimiery Jaworskiej, Wacława W. Szetelnickiego. Zbiór artykułów na temat ponad 50 lat obecności na terenie Polski wojsk Armii Radzieckiej.
„Wojska Radzieckie w Polsce 1939–1993” – Recenzja
Publikacja „Wojska Radzieckie w Polsce 1939–1993” to zbiór artykułów poświęconych kilkudziesięcioletniej obecności wojsk sowieckich w Polsce. Od wkroczenia do Polski Robotniczo-Chłopskiej Armii Czerwonej we wrześniu 1939 roku, poprzez obecność Północnej Grupy Wojsk Armii Radzieckiej w czasach PRLu, skończywszy na wycofaniu ostatniego żołnierza Federacji Rosyjskiej w 1993 roku. Książka została wydana nakładem wydawnictwa Państwowej Wyższej Szkoły Zawodowej im. Witelona w Legnicy. Wybór miejsca publikacji nie jest przypadkowy, to właśnie Legnica, zwana Małą Moskwą, przez kilkadziesiąt lat była świadkiem obecności najwyższych rangą sowieckich oficerów PGWAR.
Książka jest zbiorem luźnych artykułów różnych autorów, przez co niestety wiele traci na swojej spójności. Ponieważ obecność Armii Radzieckiej w Polsce była owiana tajemnicą, a strona polska nie miała do niej dostępu, wciąż nie mamy wglądu do rosyjskich archiwów opisujących ich wieloletnią obecność. Zwłaszcza w obszarze militarnym. Wiele z zamieszczonych artykułów powiela w swojej treści te same informacje, przytoczone już we wcześniejszych rozdziałach. Przez co książka w rzeczywistości jest o wiele mniej obszerna w informacje, niż wydaje się to po ilości stron (ponad 500). Każdy z artykułów należałoby w niej rozpatrywać i oceniać oddziele. Wiele z nich jest bardzo wartościowych i rzuca nowe światło na ponad 50-letnią obecność Sowietów w Polsce. Niestety niektóre z artykułów w ogóle nie powinny się znaleźć w omawianej publikacji, gdyż nie są artykułami stricte historycznymi, a jedynie osobistymi wyrzutami niechęci wobec Rosjan i Związku Radzieckiego. Żadna książka nie powinna być pisana pod wpływem emocji i osobistych uprzedzeń. Na szczęście takich rozdziałów jest zdecydowanie mało. W publikacji znajdziemy również wiele ciekawych informacji dotyczących różnych aspektów pobytu wojsk radzieckich w Polsce, zwłaszcza w obszarze gospodarczym, politycznym i społecznym. Najmniej znajdziemy w niej informacji i artykułów poświęconych militarnym zagadnieniom pobytu Północnej Grupy Wojsk Armii Radzieckiej w Polsce. A te powinny stanowić ważną, jak nie najważniejszą część publikacji poświęconej armii. Ważnym elementem książki są także opisy pobytu Sowietu na terenie tzw. Ziem Odzyskanych, gdzie ulokowana została przeważająca część wojsk radzieckich. W tym o dolnośląskiej Legnicy, gdzie przez wiele lat znajdowało się Dowództwo PGWAR.
Tytuł: Wojska Radzieckie w Polsce 1939–1993
Pod redakcją: Stanisław Dąbrowski, Kazimiera Jaworska, Wacław W. Szetelnicki
Rok polskiego wydania: 2013
Moja ocena: ★★★☆☆
Oferty w księgarniach i sklepach internetowych
„Wojska Radzieckie w Polsce 1939–1993”
Książkę można dostać na stronie akademickiej księgarni.