Recenzja książki „Za drutami śmierci” Abraham Kajzer. Wstrząsające wspomnienia żydowskiego więźnia z pobytu w obozach pracy AL Riese w Górach Sowich. Wojenne losy polskiego Żyda, który trafił do jednej z filii obozu koncentracyjnego Gross-Rosen.
„Za drutami śmierci” Abraham Kajzer – Recenzja
Abraham Kajzer był jednym z więźniów obozów pracy AL Riese, będących filiami KL Gross-Rosen. W Góry Sowie Kajzer trafił pod koniec sierpnia 1944 roku. Wcześniej po likwidacji łódzkiego getta przebywał w KL Auschwitz, gdzie został oddzielony od swojej rodziny (żony i syna). Pod nazwą AL Riese funkcjonowało 13 obozów pracy rozsianych w większości na obszarze Gór Sowich. Ich głównym celem był udział w realizacji zadania budowlanego o kryptonimie Riese (niem. Bauvorhaben Riese). Więźniowie wykonywali szereg różnego rodzaju prac, od początkowych prac przygotowawczych, poprzez budowę dróg, układanie kolejki wąskotorowej, plantowanie terenu, skończywszy na drążeniu sztolni w sowiogórskim masywie. Więźniowie wykorzystywani byli jako niewolnicza siła robocza również przez firmy, które otrzymywały zlecenia przy projekcie Riese. Praca była ciężka, wyniszczająca, wykonywana w nieludzkich warunkach, prawie zawsze przy głodowych racjach żywnościowych. W ciągu swojego pobytu w Górach Sowich Abraham Kajzer przebywał w 8 obozach: AL Kaltwasser, Zentralrevier Tannhausen, AL Wüstegiersdorf, AL Lärche, AL Marzbachtal, AL Wolfsberg, AL Schotterwerk, AL Dörnhau i AL Erlenbusch.
Książka „Za drutami śmierci” to zbiór wspomnień Abrahama Kajzera z pobytu w AL Riese. Autor książki notował swoje przeżycia na skrawkach papieru po workach z cementem. Oczywiście w ukryciu przed blokowymi i obozowymi strażnikami. Kajzer spisywał przeważnie swoje losy i odczucia, ale i również codzienne obozowe życie, relacje między więźniami, wykonywaną pracę. W ten sposób powstał swego rodzaju obozowy dziennik. Autor nie unikał również tematów najbardziej drastycznych, brutalności strażników, znęcania się więźniów funkcyjnych na współwięźniami, szerzących się chorób i wszechobecnej śmierci. Jego wspomnienia są przepełnione okrucieństwem jaki zgotował im system stworzony przez III Rzeszę. Pierwotnie wspomnienia Kajzera zostały wydane w 1962 roku. Jednak dzięki staraniom Muzeum Gross-Rosen udało się je wydać ponownie w 2008 roku. Niżej pokazana publikacja jest ich wznowionym wydaniem. Myślę, że książka ta jest doskonałą pozycją, nie tylko dla osób zainteresowanych tematem kompleksu Riese, ale i również dla wszystkich pasjonatów historii II wojny światowej.
Tytuł: Za drutami śmierci
Autor: Abraham Kajzer
Rok polskiego wydania: 2008
Moja ocena: ★★★★★
Oferty w księgarniach i sklepach internetowych
„Za drutami śmierci” Abraham Kajzer
Książka dostępna jest w internetowej księgarni Muzeum Gross-Rosen – link.