Książki

„Za drutami śmierci” Abraham Kajzer – Recenzja

„Za drutami śmierci” Abraham Kajzer – Recenzja
Grzegorz Sanik

Recenzja książki „Za drutami śmierci” Abraham Kajzer. Wstrząsające wspomnienia żydowskiego więźnia z pobytu w obozach pracy AL Riese w Górach Sowich. Wojenne losy polskiego Żyda, który trafił do jednej z filii obozu koncentracyjnego Gross‐​Rosen.

„Za drutami śmierci” Abraham Kajzer – Recenzja

Abraham Kajzer był jednym z więźniów obozów pracy AL Riese, będących filiami KL Gross‐​Rosen. W Góry Sowie Kajzer trafił pod koniec sierpnia 1944 roku. Wcześniej po likwidacji łódzkiego getta przebywał w KL Auschwitz, gdzie został oddzielony od swojej rodziny (żony i syna). Pod nazwą AL Riese funkcjonowało 13 obozów pracy rozsianych w większości na obszarze Gór Sowich. Ich głównym celem był udział w realizacji zadania budowlanego o kryptonimie Riese (niem. Bauvorhaben Riese). Więźniowie wykonywali szereg różnego rodzaju prac, od początkowych prac przygotowawczych, poprzez budowę dróg, układanie kolejki wąskotorowej, plantowanie terenu, skończywszy na drążeniu sztolni w sowiogórskim masywie. Więźniowie wykorzystywani byli jako niewolnicza siła robocza również przez firmy, które otrzymywały zlecenia przy projekcie Riese. Praca była ciężka, wyniszczająca, wykonywana w nieludzkich warunkach, prawie zawsze przy głodowych racjach żywnościowych. W ciągu swojego pobytu w Górach Sowich Abraham Kajzer przebywał w 8 obozach: AL Kaltwasser, Zentralrevier Tannhausen, AL Wüstegiersdorf, AL Lärche, AL Marzbachtal, AL Wolfsberg, AL Schotterwerk, AL Dörnhau i AL Erlenbusch.

Książka „Za drutami śmierci” to zbiór wspomnień Abrahama Kajzera z pobytu w AL Riese. Autor książki notował swoje przeżycia na skrawkach papieru po workach z cementem. Oczywiście w ukryciu przed blokowymi i obozowymi strażnikami. Kajzer spisywał przeważnie swoje losy i odczucia, ale i również codzienne obozowe życie, relacje między więźniami, wykonywaną pracę. W ten sposób powstał swego rodzaju obozowy dziennik. Autor nie unikał również tematów najbardziej drastycznych, brutalności strażników, znęcania się więźniów funkcyjnych na współwięźniami, szerzących się chorób i wszechobecnej śmieci. Jego wspomnienia są przepełnione okrucieństwem jaki zgotował im system stworzony przez III Rzeszę. Pierwotnie wspomnienia Kajzera zostały wydane w 1962 roku. Jednak dzięki staraniom Muzeum Gross‐​Rosen udało się je wydać ponownie w 2008 roku. Niżej pokazana publikacja jest ich wznowionym wydaniem. Myślę, że książka ta jest doskonałą pozycją, nie tylko dla osób zainteresowanych tematem kompleksu Riese, ale i również dla wszystkich pasjonatów historii II wojny światowej.

Tytuł: Za drutami śmierci
Autor: Abraham Kajzer
Rok polskiego wydania: 2008
Moja ocena: ★★★★★

"Za drutami śmierci" Abraham Kajzer – Recenzja

„Za drutami śmierci” Abraham Kajzer – Recenzja

Oferty w księgarniach i sklepach internetowych
„Za drutami śmierci” Abraham Kajzer

Książka dostępna jest w internetowej księgarni Muzeum Gross‐​Rosen – link.

Książki
Grzegorz Sanik
@grzegorz_sanik

Od kilku lat piszę na Eloblogu artykuły o historii, turystyce i nowych technologiach. Od urodzenia związany jestem z Dolnym Śląskiem. Prowadzę także na YouTube kanał Podróżnik w czasie.

Więcej w kategorii Książki

„Jak czytać zamki” Malcolm Hislop – Recenzja

Grzegorz Sanik1 grudnia 2018

„Życie w średniowiecznym zamku” Frances Gies, Joseph Gies – Recenzja

Grzegorz Sanik20 września 2018

Darmowe e‐​książki, które pomogą lepiej poznać Dolny Śląsk

Grzegorz Sanik29 lipca 2018

„Sekrety Wałbrzycha” Artur Szałkowski – Recenzja

Grzegorz Sanik9 lutego 2018

„Lepiej przemilczeć” Daisy von Pless – Recenzja

Grzegorz Sanik12 lipca 2017

„Wielki Projekt” Stephen Hawking, Leonard Mlodinow – Recenzja

Grzegorz Sanik14 czerwca 2017

„Niemcy bronią się przed Polską” Robert Citino – Recenzja

Grzegorz Sanik29 stycznia 2017

„Sztuka Wojenna” Sun Zi – Recenzja

Grzegorz Sanik12 października 2016

„Wojska Radzieckie w Polsce 1939–1993” – Recenzja

Grzegorz Sanik8 sierpnia 2016