W województwie śląskim znajdują się dwa zabytkowe browary, które koniecznie trzeba odwiedzić. Browary te wciąż produkują piwo, a ich marki są jednymi z najpopularniejszych i najbardziej rozpoznawalnych marek piwnych w Polsce. Jedne z browarów znajdują się w Tychach, a drugie w Żywcu. To właśnie od nazwy tych miast pochodzą nazwy ich głównych produktów-marek, piwa „Żywiec” i „Tyskie”. Oba współczesne i zabytkowe browary są udostępnione dla turystów. Zwiedzanie ich to wspaniała podroż po historii, zabytkach techniki i ciekawej tradycji piwowarstwa.
Zabytkowe browary w Żywcu – Muzeum Browaru Żywiec
Pierwszy zakład, który odwiedziłem znajdował się w Żywcu. Było to w roku 2013. Browar w Żywcu został założony już w roku 1865 przez arcyksięcia Albrechta Fryderyka Habsburga. Jego losy były różne, uzależnione głównie od wydarzeń i sytuacji politycznej w jakich znajdował się region. W okresie PRLu browary należały do skarbu państwa. Wtedy też zostały rozbudowane i zmodernizowane. Z tego okresu pochodzi słynne logo, które znajduje się na etykiecie piwa. Z jego powstaniem wiąże się pewna ciekawostka. Na etykiecie znajduje się bowiem para tańcząca krakowiaka, która przecież nie miała żadnego związku z żywieckim regionem. Piwo miało iść na eksport do USA. Zrobiono więc badania wśród amerykańskiej Polonii, z których wynikało, że to właśnie para krakowiaków kojarzy się najbardziej z Polską. Tak więc znalazła się ona na etykiecie tylko w celach marketingowych, wbrew historii i tradycji. Wizerunek jednak przyjął się dobrze i wykorzystywany jest do dnia dzisiejszego.
Po przemianach gospodarczych żywieckie browary zostały przekształcone i sprywatyzowane. Obecnie ich większościowym udziałowcem jest holenderski koncern Heineken. Odwiedzając zabytkowe browary w Żywcu zwiedzamy głównie muzeum poświęcone historii browarnictwa. Ekspozycja jest bogata i multimedialna, sięgająca od początków piwowarstwa, po czasy współczesne. Jeżeli dobrze pamiętam, można również zwiedzać część przemysłową browarów, z której ja zrezygnowałem. Na koniec wycieczki w cenie biletu jest degustacja piwa, a dla zmotoryzowanych soku owocowego.
Zabytkowe browary w Tychach – Tyskie Browarium
Drugi zakład znajduje się w Tychach na Górnym Śląsku. Miałem okazję zwiedzać go w roku 2014. Pierwsze wzmianki o warzeniu piwa w tym miejscu pochodzą juz z XVII wieku. Jednak prawdziwy rozkwit tyskich browarów związany jest z postacią Jana Henryka XI von Hochberga, księcia von Pless. Rodzina Hochbergów von Pless była jedną z najbogatszych rodzin w ówczesnych Prusach. W skład ich posiadłości wchodziły m.in. sławny Zamek w Pszczynie na Górnym Śląsku oraz Zamek Książ na Dolnym Śląsku. Dziś wizerunek Jana Henryka XI możemy zobaczyć na etykiecie piwa marki „Książęce”, które również produkowane jest przez ten sam browar.
Po II Wojnie Światowej zakład został znacjonalizowany, zresztą jak wiele innych podobnych przedsiębiorstw. Po przemianach gospodarczych Tyskie Browary Książęce sprywatyzowano i obecnie są częścią Kompanii Piwowarskiej, a ta z kolei jest własnością południowoafrykańskiego koncernu SABMiller. Współcześnie na terenie browaru utworzono tzw. Tyskie Browarium, które udostępnione jest do zwiedzania. Zwiedzanie odbywa się w kilku etapach. Najpierw odwiedzamy wystawę poświęconą historii piwowarstwa, gdzie prezentowany jest również film. Później wraz z przewodnikiem idziemy zwiedzać zabytkową część tyskich browarów. Dalej odwiedzamy współczesne zakłady, które produkują piwo w sposób już zautomatyzowany i nowoczesny. Na sam koniec degustacja wyrobów, oczywiście w ramach biletu.
Informacje na temat zwiedzania zabytkowych browarów znajdują się na ich stronach: Tyskie Browarium i Muzeum Browaru Żywiec. Radzę wcześniej rezerwować zwiedzanie. Poniżej mapa z zaznaczonymi lokalizacjami.
Mieszkalne dwa lata w Tychach gdy byłem na studiach. Browar odwiedzałem kilka razy i szczerze polecam.
Zgadza się, warto odwiedzić. Nawet jeżeli ktoś nie lubi piwa, to dla samej historii. 🙂
Byłem w obu, jak dla mnie Żywiecki ciekawszy 🙂
Pozdrawiam
http://www.sebazwiedza.pl