Książki

„Atlas Chmur” David Mitchell – Recenzja

„Atlas Chmur” David Mitchell – Recenzja
Grzegorz Sanik

Recenzja książki: „Atlas Chmur” David Mitchell. Cloud Atlas to niezwykła bestsellerowa powieść brytyjskiego pisarza Davida Mitchella, w której autor zabiera nas na pełną przygód podróż w czasie i przestrzeni. Podróż, w której poznamy ludzi i wydarzenia, tylko pozornie ze sobą niezwiązane.

„Atlas Chmur” David Mitchell – Recenzja

O czym jest książka Davida Mitchella? Trudno to opisać w jednym zdaniu. Nawet teraz kiedy piszę recenzję książki, trudno mi sformułować pierwsze słowa. Zacznę może od tego, że książka Mitchella zawiera w sobie mój ulubiony wątek podróży w czasie. Nie jest to jednak historia genialnego wynalazku, który pozwoliłby ludziom na podróżowanie między epokami. Podróżnikiem w czasie jesteśmy my – czytelnicy. David Mitchell zabiera nas do sześciu rożnych czasów i przestrzeni. Od XIX‐​wiecznych morskich podróży przez Pacyfik, przez lata 70 XX wieku w Stanach Zjednoczonych, aż po odległą i mroczną przyszłość w Korei. Ludzie, wydarzenia, problemy, umiejscowione w różnym czasie i przestrzeni, są tylko pozornie ze sobą niezwiązane. Pomimo setek lat i setek kilometrów dzielących je od siebie, dostrzec możemy wspólne mianowniki. Wspólnym mianownikiem są odniesienia każdej kolejnej epoki do poprzedniej, w postaci jakiegoś przekazu, książki, listów, nagrania… Ale nie tylko. Wspólnym mianownikiem są przede wszystkim powtarzające się problemy i pragnienia ludzi. Niezależnie od epoki, kontynentu i nowoczesnej technologii, nasi bohaterowie muszą zmierzyć się z rządzą władzy, pragnieniem wolności, miłością, nadzieją, pychą. Zmierzyć się z wydarzeniami, które ciągle się powtarzają, czasem tylko w zmienionej formie. „Atlas Chmur” to atlas odwiecznych i ponadczasowych dylematów, z którymi musimy zmierzy się my sami. Książka zdecydowanie warta polecenia.

„Atlas Chmur” Davida Mitchella został zekranizowany z rozmachem przez rodzeństwo (dawniej braci) Wachowskich. Zadanie to było niezwykle trudne ze względu na odmienne wątki i różne umiejscowienie wydarzeń. Film spotkał się ze skrajnymi ocenami. Jedni uważali go za wybitnie dobry, drudzy za przydługi, kiczowaty i z przerośniętą formą nad treścią. Moje zdanie jest dość ambiwalentne. Film mi się zdecydowanie podobał, ale pozostawił również sporo niedomówień w stosunku do książki. Żeby lepiej zrozumieć fabułę i przesłanie powieści, polecam przeczytanie książki. Film niestety pominął moim zdaniem kilka kluczowych wątków, przez co stał się trochę niespójny i niezrozumiały. Mimo wszystko warto go również zobaczyć. Przede wszystkim ze względu na osadę aktorską, kreacje filmowe i fantastyczną muzykę!

Tytuł: Atlas Chmur
Autor: David Mitchell
Rok polskiego wydania: 2012
Moja ocena: ★★★★★

"Atlas Chmur" David Mitchell - Recenzja

„Atlas Chmur” David Mitchell – Recenzja

Oferty w księgarniach i sklepach internetowych
„Atlas Chmur” David Mitchell

Książki
Grzegorz Sanik
@grzegorz_sanik

Od kilku lat piszę na Eloblogu artykuły o historii, turystyce i nowych technologiach. Od urodzenia związany jestem z Dolnym Śląskiem. Prowadzę także na YouTube kanał Podróżnik w czasie.

Więcej w kategorii Książki

„Za drutami śmierci” Abraham Kajzer – Recenzja

Grzegorz Sanik13 grudnia 2018

„Jak czytać zamki” Malcolm Hislop – Recenzja

Grzegorz Sanik1 grudnia 2018

„Życie w średniowiecznym zamku” Frances Gies, Joseph Gies – Recenzja

Grzegorz Sanik20 września 2018

Darmowe e‐​książki, które pomogą lepiej poznać Dolny Śląsk

Grzegorz Sanik29 lipca 2018

„Sekrety Wałbrzycha” Artur Szałkowski – Recenzja

Grzegorz Sanik9 lutego 2018

„Lepiej przemilczeć” Daisy von Pless – Recenzja

Grzegorz Sanik12 lipca 2017

„Wielki Projekt” Stephen Hawking, Leonard Mlodinow – Recenzja

Grzegorz Sanik14 czerwca 2017

„Niemcy bronią się przed Polską” Robert Citino – Recenzja

Grzegorz Sanik29 stycznia 2017

„Sztuka Wojenna” Sun Zi – Recenzja

Grzegorz Sanik12 października 2016