Książki

„Józef Piłsudski” Andrzej Garlick – Recenzja

„Józef Piłsudski” Andrzej Garlick – Recenzja
Grzegorz Sanik

Recenzja książki: „Józef Piłsudski” Andrzej Garlick. Biografia marszałka Józefa Piłsudskiego, żołnierza, działacza niepodległościowego i jednego z najważniejszych polityków II Rzeczpospolitej Polskiej.

„Józef Piłsudski” Andrzej Garlick – Recenzja

Andrzej Garlicki przedstawia nam kompletną biografię jednego z najważniejszych przywódców w historii Polski. Autor opisuje losy marszałka Polski, od czasów dziecięcych, aż do jego śmierci w roku 1935. Przedstawia młodzieńcze lata Piłsudskiego, jego działalność konspiracyjną, walkę z zaborcą i aktywność w PPSie. Tworzenie Legionów Polski i udział w I Wojnie Światowej, które miały kluczowe znaczenie w niepodległościowych planach Józefa Piłsudskiego. Dalej Garlicki nakreśla najważniejszy okres w życiu marszałka, czyli działalność polityczną i wojskową okresu dwudziestolecia międzywojennego. Udział w wojnie polsko‐​bolszewickiej, odsunięcie się od polityki, późniejszy zamach majowy oraz rządy sanacji.

Przygotowanie biografii polityka takiego formatu nie było zadaniem łatwym. Garlicki tłumaczy, że historyk musi odnaleźć „klucz” do zrozumienia dawnych czasów. Postać marszałka Piłsudskiego zapisała się mocno w świadomości Polaków. Dla jednych niekwestionowany bohater i przywódca odrodzonej Polski, który od najmłodszych lat poświecił się działalności niepodległościowej. Dla innych tajny współpracownik obcych wywiadów i puczysta obalający legalny rząd. Jeszcze inni próbują łączyć obie opinie, wyjaśniać pewne wydarzenia na zasadzie „celu uświęcającego środki”. Bez wątpienia książka Garlickiego, to nie jest następny „poemat” wychwalający postać komendanta. Poddaje ona mocnej krytyce działalność Piłsudskiego. Obala pewne mity. Garlicki przedstawia nam Piłsudskiego, nie jako wyidealizowaną postać propagandy, ale jako człowieka. Polityka popełniającego błędy, przeżywającego porażki, wahającego się w decyzjach itd. Historyk porusza również życie prywatne komendanta, jego związki z kobietami i wpływ, jaki miały na jego poczynania.

Myślę, że biografia Józefa Piłsudskiego autorstwa Andrzej Garlickiego, to pozycja warta przeczytania. Choćby dla tego, aby spojrzeć na postać marszałka i czasów w jakich żył, z trochę innej perspektywy. Nie ze wszystkimi opiniami Garlickiego się zgadzam. To naturalne, w tak trudnej i delikatnej sprawię, jaką jest ocena bohatera narodowego. Zachęcam więc do lektury i samodzielnej oceny.

Tytuł: Józef Piłsudski, 1867–1935 
Autor: Andrzej Garlick
Rok polskiego wydania: 2009
Moja ocena: ★★★☆☆

"Józef Piłsudski" Andrzej Garlick - Recenzja

„Józef Piłsudski” Andrzej Garlick – Recenzja

Oferty w księgarniach i sklepach internetowych
„Józef Piłsudski” Andrzej Garlick

Książki
Grzegorz Sanik
@grzegorz_sanik

Od kilku lat piszę na Eloblogu artykuły o historii, turystyce i nowych technologiach. Od urodzenia związany jestem z Dolnym Śląskiem. Prowadzę także na YouTube kanał Podróżnik w czasie.

Więcej w kategorii Książki

„Za drutami śmierci” Abraham Kajzer – Recenzja

Grzegorz Sanik13 grudnia 2018

„Jak czytać zamki” Malcolm Hislop – Recenzja

Grzegorz Sanik1 grudnia 2018

„Życie w średniowiecznym zamku” Frances Gies, Joseph Gies – Recenzja

Grzegorz Sanik20 września 2018

Darmowe e‐​książki, które pomogą lepiej poznać Dolny Śląsk

Grzegorz Sanik29 lipca 2018

„Sekrety Wałbrzycha” Artur Szałkowski – Recenzja

Grzegorz Sanik9 lutego 2018

„Lepiej przemilczeć” Daisy von Pless – Recenzja

Grzegorz Sanik12 lipca 2017

„Wielki Projekt” Stephen Hawking, Leonard Mlodinow – Recenzja

Grzegorz Sanik14 czerwca 2017

„Niemcy bronią się przed Polską” Robert Citino – Recenzja

Grzegorz Sanik29 stycznia 2017

„Sztuka Wojenna” Sun Zi – Recenzja

Grzegorz Sanik12 października 2016