Białoruś posiada raczej skromną ofertę turystyczną. Ich produkty turystyczne to głównie miejsca związane z historią: zamki, dwory, pałace, kościoły. Wśród nich znajduje się kilka obiektów naprawdę wartych odwiedzenia. To m.in. dwa zamki znajdujące się na Liście Światowego Dziedzictwa UNESCO – zamek w Nieświeżu i zamek w Mirze. Zarówno Nieśwież i Mir w swojej historii były związane z potężnym magnackim rodem Radziwiłłów. Dziś odremontowane udostępnione są dla turystów z całego świata, będąc świadectwem najznamienitszych czasów Wielkiego Księstwa Litewskiego.
Zamek w Mirze
Historia Zamku w Mirze sięga lat 20-tch XVI wieku, kiedy to został wzniesiony przez marszałka nadwornego litewskiego Jerzego Iwanowicza Ilinicza. Budowa tak potężnego obiektu miała związek z licznymi najazdami Tatarów krymskich na ziemie Wielkiego Księstwa Litewskiego. W tamtym okresie zamek składał się z pięciu wież połączonych ze sobą murami o grubości podstawy do 3 m. Wieże o wysokości 25 m miały prowadzić ogień flankujący. Pod koniec XVI wieku zamek stał się własnością księcia Mikołaja Krzysztofa Radziwiłła zwanego „Sierotką”. W rękach potężnego magnackiego rodu Radziwiłłów pozostał przez trzy stulecia. Losy zamku były burzliwe na przestrzeni wieków, kilkukrotnie ulegał dewastacji i kilkukrotnie go odnawiano. W czasie II wojny światowej Niemcy na zamku utworzyli getto, w którym przetrzymywano miejscowych Żydów. Prace renowacyjne ruszyły na zamku w 1983 roku, a w 2000 roku obiekt został wpisany na prestiżową Listę Światowego dziedzictwa UNESCO.
Zamek w Nieświeżu
Drugi zamek znajduje się w miejscowości Nieśwież. Historia nieświeskiego zamku sięga 1582 roku, kiedy to Mikołaj Krzysztof Radziwiłł „Sierotka” wznosi na gruzach dawnego zameczku piękną renesansową budowlę. Na przestrzeni wieków zamek był wielokrotnie oblegany i dewastowany m.in. przez Szwedów w 1706 roku. Największy rozkwit zamek w Nieświeżu przeżywa w czasie panowania Michała Kazimierza Radziwiłła „Rybeńki” (1702-1762) oraz jego syna Karola Stanisława „Panie Kochanku” (1734-1790). W dwudziestoleciu międzywojennym, kilka miesięcy po zamachu majowym, na zamku odbyło się słynne spotkanie marszałka Józefa Piłsudskiego z arystokracją. Po zakończeniu II wojny światowej zamek w Nieświeżu został przekształcony w sanatorium. Przez ten czas zabytek ulegał kolejnym zniszczeniom i dalszej dewastacji. Dopiero w roku 1997 przystąpiono do gruntownej renowacji obiektu, a w 2005 roku zamek został wpisany na Listę Światowego dziedzictwa UNESCO.
Kościół pw. Bożego Ciała w Nieświeżu
Zwiedzając zamek w Nieświeżu warto również odwiedzić pobliski kościół pw. Bożego Ciała. W jego podziemiach znajduje się krypta z pochowanymi kilkudziesięcioma członkami rodu Radziwiłłów. Jednego z najpotężniejszych magnackich rodów Rzeczypospolitej. Sam kościół został ufundowany przez Mikołaja Krzysztofa Radziwiłła „Sierotkę”, wybudowany na wzór rzymskiego kościoła Il Gesù, według projektu Jana Marii Bernardoniego.
Mapa zamków w Mirze i Nieświeżu