Książki

„Wielki Projekt” Stephen Hawking, Leonard Mlodinow – Recenzja

„Wielki Projekt” Stephen Hawking, Leonard Mlodinow – Recenzja
Grzegorz Sanik

Recenzja książki: „Wielki Projekt” Stephen Hawking, Leonard Mlodinow. Dwoje naukowców próbuje odpowiedzieć na najważniejsze pytania dotyczące praw funkcjonowania naszego Wszechświata. Czy jest on stworzony specjalnie dla nas, na naszą miarę, w ramach jakiegoś wielkiego projektu? A może jest dziełem całkowitego przypadku? „Wielki Projekt” to próba odpowiedzi na trudne pytania, w łatwej i przystępnej dla każdego formie.

„Wielki Projekt” Stephen Hawking, Leonard Mlodinow – Recenzja

Kiedy i jak narodził się Wszechświat? Dlaczego tu jesteśmy? Czy istnieje raczej coś, niż nic? Dlaczego prawa natury mają postać, która dopuszcza istnienie takich istot jak człowiek? Czy możliwe są odstępstwa od praw natury, zwane potocznie cudami? Dwoje naukowców stawia pytania, na które nie ma łatwych odpowiedzi. Choć nauka dokonała ogromnego postępu od czasów starożytnych, wciąż nie posiadamy „teorii wszystkiego”, która w sposób kompletny odpowiadałby na wszystkie pytania. Współcześnie naukowcy opisują otaczający nas świat za pomocą zbioru różnych modeli i twierdzeń. Wciąż jednak brak kompletnej teorii, która np. opisywałby spójnie zarówno świat w skali kwantowej, jak i w skali całego Wszechświata. Czy taką teorią może okazać się zagadkowa M‐​teoria? Próba odpowiedzi na najważniejsze pytania jest również próbą odpowiedzi o istotę Stwórcy, który w jakiś sposób miałby ingerować w proces tworzenia praw otaczającego nas świata.

Książka Stephena Hawkinga – autora bestsellerowej „Krótkiej historii czasu” – i Leonarda Mlodinowa napisana jest w sposób prosty i przystępny. Nie znajdziemy tam żadnych skomplikowanych matematycznych wzorów, a raczej barwne opisy starające się przełożyć na zrozumiały język zawiłe zagadnienia. Dzięki niej każdy może zrozumieć odrobinę lepiej współczesną fizykę i astrofizykę. Jednak – jak zazwyczaj to bywa – odpowiedź na każde pytanie rodzi kolejne nowe pytania. Czytelnik jest więc prowokowany i zmuszany również do samodzielnego myślenia. Uważam, że książka jest całkiem udaną próbą powtórzenia sukcesu „Krótkiej historii czasu”, jednej z najpopularniejszych książek Hawkinga.

Tytuł: Wielki Projekt
Autor: Stephen Hawking, Leonard Mlodinow
Rok polskiego wydania: 2011
Moja ocena: ★★★★☆

"Wielki Projekt" Stephen Hawking, Leonard Mlodinow - Recenzja

„Wielki Projekt” Stephen Hawking, Leonard Mlodinow – Recenzja

Oferty w księgarniach i sklepach internetowych
„Wielki Projekt” S. Hawking, L. Mlodinow

Książki
Grzegorz Sanik
@grzegorz_sanik

Od kilku lat piszę na Eloblogu artykuły o historii, turystyce i nowych technologiach. Od urodzenia związany jestem z Dolnym Śląskiem. Prowadzę także na YouTube kanał Podróżnik w czasie.

Więcej w kategorii Książki

„Za drutami śmierci” Abraham Kajzer – Recenzja

Grzegorz Sanik13 grudnia 2018

„Jak czytać zamki” Malcolm Hislop – Recenzja

Grzegorz Sanik1 grudnia 2018

„Życie w średniowiecznym zamku” Frances Gies, Joseph Gies – Recenzja

Grzegorz Sanik20 września 2018

Darmowe e‐​książki, które pomogą lepiej poznać Dolny Śląsk

Grzegorz Sanik29 lipca 2018

„Sekrety Wałbrzycha” Artur Szałkowski – Recenzja

Grzegorz Sanik9 lutego 2018

„Lepiej przemilczeć” Daisy von Pless – Recenzja

Grzegorz Sanik12 lipca 2017

„Niemcy bronią się przed Polską” Robert Citino – Recenzja

Grzegorz Sanik29 stycznia 2017

„Sztuka Wojenna” Sun Zi – Recenzja

Grzegorz Sanik12 października 2016

„Wojska Radzieckie w Polsce 1939–1993” – Recenzja

Grzegorz Sanik8 sierpnia 2016